DünyaGüncel

Almanya “Hamas bayrağı yasaklansın”

Hristiyan Birlik Partileri ile Sosyal Demokrat Parti, Gazze'yi yöneten Hamas bayraklarının yasaklanmasında anlaştı.

Deutsche Welle haberine göre Federal Hükümet’i oluşturan Başbakan Angela Merkel’in Hristiyan Demokrat Birlik (CDU), Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) meclis grupları, Hamas bayraklarının yasaklanması konusunda uzlaştı.

Die Welt gazetesine konuşan Hristiyan Birlik Partileri (CDU ve CSU) Federal Meclis Grup Başkan Vekili Thorsten Frei, “Alman topraklarında terör örgütlerinin bayraklarının dalgalanmasına izin vermek istemiyoruz” dedi.

Frei ayrıca, Alman hukuk devletinin İsrail-Hamas arasında çatışmaların yaşandığı Mayıs 2021’de Almanya’da düzenlenen antisemitik (Yahudi düşmanı) gösterilere “hızlı ve kararlı bir karşılık vermesi gerektiğini” söyledi.

Frei, hükümet ortaklarından SPD’nin de kendilerinin başlattığı girişimi desteklemesinden memnuniyet duyduklarını, böylece koalisyon partileri olarak Yahudi vatandaşlara açık ve net bir mesaj da vermiş olacaklarını belirtti.

Hamas, ABD ve AB’nin “terör örgütü listesi”nde yer alıyor. AB üyesi olmaya çalışan ve ABD ile birlikte NATO’nun en kalabalık askeri gücü olan Türkiye, Hamas konusunda aynı fikirde değil. Ağustos 2020’de  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hamas Lideri İsmail Haniye ve beraberindeki heyeti İstanbul’da Vahdettin Köşkü’nde ağırlamıştı.

Görüşmeye MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katılmıştı.

Hamas lideri İsmail Haniye en son Nisan 2021’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile bir görüşme yapmıştı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu