EmekGüncel

Polisler tarafından darp edilen 11 pazar esnafına şimdi de dava açıldı

Olayın 1 yıl sonrasında dava açılan pazar esnafları, hem polis şiddetine maruz kalıp hem de kendilerine yönelik dava açılmasına tepki gösterdi.

Çalıştıkları pazarda geçtiğimiz yıl polis şiddetine maruz kalan ve kendilerine zorla tutanak imzalattırılan 11 esnaf hakkında dava açıldı. Esnaflar, hem polis şiddetine maruz kalıp hem de haklarında dava açılmasına tepki gösterdi.

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulanan Perşembe Semt Pazarı’nda esnaflık yapan  ve geçtiğimiz yıl Eylül ayında polislerin darp edip zorla ifade tutanağı imzalattırdığı 11 esnaf hakkında “görevi yaptırmamak için direnme” gerekçesiyle dava açıldı. Ankara Adliyesi 22’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nce açılan davanın ilk duruşması ise 28 Haziran’da görülecek.

Üç oğlu ile polis şiddetine maruz kaldığını söyleyen İhsan Aktaş, “Bizleri darp eden polisler, olaydan bir hafta önce bu pazar alanında bazı esnaflarla tartışma yaşamışlar. Aslında polisler bu olayı intikama çevirdi. Çünkü tezgahının yanında yemek yiyen bir arkadaşımızın polislerce dövüldüğünü görünce araya girip sebebini sorduk. Bize maske takmadığını söylediler. Ben de onlara, ‘yemek yiyen bir insan nasıl maske’ taksın demeye kalmadan bana ve çocuklarıma saldırdılar” dedi.

Hakan Yalçın’ın Mezopotamya Ajansı’nda yer alan haberine göre, polislerin çocuklarını ters kelepçeleyerek yüz üstü yere yatırdıklarını anlatan Aktaş, “Burada dakikalarca çocuklarıma coplarla vurmaya başladılar. Benim de yüzüme biber gazı sıkarak, ‘geçen hafta bizimle tartışan o esnafın ismini vereceksiniz’ diyerek hakaretlere devam ettiler. Tanımadığımızı defalarca söylememize rağmen bizi dinlemeyerek zorla gözaltına aracına bindirip, karakola götürdüler” diye belirtti.

Polis saldırısının MOBESE kayıtları, darpın hastane raporu mevcut

Götürüldükleri karakolda bir gün gözaltında kaldıklarını dile getiren Aktaş, şöyle devem etti: “Maskelerimiz olmasına rağmen bir de bize maske takmadığımız için alıkonulduğumuzu söylediler. Yine burada bize bazı evrakları zorla imzalatarak, hakaret etmeye devam ettiler. Biz bu ülkenin yurttaşlarıyız. Burada yıllardır esnaflık yapıyoruz. Herkes bizi tanıyor, bu nasıl bir yaklaşım tarzıdır. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir durum görülmemiştir.”

Aktaş, maruz kaldıkları polis şiddetinin Mobese kameralarına yansıdığını ve götürüldükleri hastanede darp raporu aldıklarını da paylaştı.

Av. Özgül, “Polislerin düzmece ifade tutanakları yüzünden”

Darp edilen pazarcıların avukatı Hande Özgül ise polisin yemek yerken maske takmamasını bahane ederek bir esnafı darp ettiğini, araya giren diğer 6 esnafın da polislerce darp edilerek gözaltına alındığını ifade etti.

Gözaltındaki esnafların avukat çağırmadığını gören polislerin, durumu fırsata çevirerek kendi yazdıkları tutanakları esnaflara imzalattığını söyleyen Av. Özgül, “Polislerin düzmece ifade tutanakları yüzünden 11 pazar esnafı hakkında dava açıldı. Bu normal bir durum değil. Polis maske takmayan insana en fazla ceza yazabilir. Diğer uygulamaların hukuk devletinde yeri yoktur” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu