Dünya

Maoistler’den Chhattisgarh’da eylem; 4 asker yaşamını yitirdi!

Hindistan'da Maoistler Lok Sabha seçimlerinin öncesinde Chhattisgarh'daki büyük bir saldırı eylemi  gerçekleştirdi. Perşembe günü yaşanan çatışmada, Alt Müfettiş Yardımcısı da dahil olmak üzere toplam dört Sınır "Güvenlik Gücü" (BSF) askeri yaşamını yitirdiği, iki kişinin ise yaralandığı belirtildi. 

H. Merkezi: Hindistan’da Maoistler Lok Sabha seçimlerinin öncesinde Chhattisgarh’daki büyük bir saldırı eylemi  gerçekleştirdi. Perşembe günü yaşanan çatışmada, Alt Müfettiş Yardımcısı da dahil olmak üzere toplam dört Sınır “Güvenlik Gücü” (BSF) askeri yaşamını yitirdiği, iki kişinin ise yaralandığı belirtildi.  Bir BSF “yetkilisi”, askerlerin Kanker’in derin ormanlık Pakhanjur bölgesinde, bölgeye hakim devriye görevindeyken nöbet değişimi sırasında Maoistlerin el yapımı patlayıcılarla (IED’ler) saldırı eylemi yaptığını açıkladı.

“Yetkili”, Müfettiş Yardımcısı Bipul Borah ve Yardımcısı Seelam Ramkrishna, Isharar Khan ve Tumeshwar’ın sabah 11: 45’te meydana gelen saldırıda öldürüldüğünü söyledi.

Maistler seçimi boykota çağrı yapmıştı

BSF’den yapılan açıklamada, Maoistlerin de “zayiat verdi”ği iddia edildi. Yaralanan BSF askerlerin hastaneye kaldırıldığı açıklandı. Birlik İçişleri Bakanı Rajnath Singh, BSF personelinin kaybı konusunda acı duyduğunu belirtti ve olayla ilgili paramiliter güç şefi General Rajni Kant Mishra ile görüştü. Saldırı Lok Sabha seçimleri öncesinde önemli bir gelişme olarak kaydedilirken,  Maoistler seçimleri boykot çağrısı yapmışlardı. Maoistler, Bastar ve Kanker seçim bölgelerinin de seçimlerin boykot edilmesi çağrısında bulunan pankartlar asmışlar ve broşürler dağıtmışlardı.

Kaynak: https://odishatv.in/nation/4-bsf-troopers-killed-by-maoists-in-chhattisgarh-362120

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu