Güncel

HDP’ye yönelik saldırı İstanbul’da protesto edildi: “Faşizmi döktüğü kanda boğacağız”

İzmir'de HDP binasına yönelik faşist saldırı ve katliama ilişkin İstanbul'da yapılan protesto eylemine polis saldırdı. Saldırı sonucu en az 4 kişi gözaltına alındı

HDP İstanbul İl Örgütü’nün çağrısıyla, Şişhane Meydanı’nda biraraya gelen yüzlerce kişi HDP İzmir İl Binası’na yapılan faşist saldırı ve bu saldırıda parti çalışanı Deniz Poyraz’ın katledilmesini protesto ederek ‘Faşizmi döktüğü kanda boğacağız’ dedi. Yapılan açıklamaya HDP bileşenlerinin yanı sıra Birleşik Mücadele Güçleri (BMG), Birleşik Gençlik Meclisleri (BGM), Sosyalist Dayanışma Platformu, (SODAP) Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi(SYKP), Kaldıraç ve çok sayıda devrimci-demokrat kurum katıldı.

Açıklamanın yapılacağı Şişhane Meydanı ve çevresi polis tarafından eylem saatinden önce kapatıldı. Eylem alanı da polis bariyerleri ile kapatılırken kitle alana gelmekte zorlandı. Ablukaya rağmen yüzlerce kişi HDP’ye dönük saldırıyı ve Deniz Poyraz’ın katledilmesini lanetlemek için Taksim Tünel’den Şişhane Meydanı’na sloganlarla yürüdü. Polisin tüm engelleme girişimleri boşa çıkarılarak barikat aşıldı. Alanda ise ‘Şehit namırın’, ‘Katil devlet hesap verecek’, ‘Deniz Poyraz ölümsüzdür’ sloganları atıldı. Kitlenin attığı ‘Katil devlet hesap verecek’ sloganına ise polis saldırı anonsu geçti.

Protesto eyleminde ise ilk olarak HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Elif Bulut konuştu.

“Faşizmi döktüğü kanda boğacağız”

Bulut, Deniz’in İzmir İl Örgütü binasına asılan ve katledilen 88 kadının isminin yazılı olduğu pankartın arkasında katledildiğini anımsattı. “HDP güçlü siyaset yapan bir partidir” diyen Elif,  yürüttükleri çalışmadan onur duyduklarını belirterek, “Bu birliktelik iktidarı alaşağı edecek. Bizler mücadeleyi büyütmeye devam edeceğiz. Nasıl oluyor da binamızın önüne seyyar karakol kurulmuşken katiller nasıl binamıza girip, partili yoldaşımızı katlediyorlar? Bu ülkenin siyasetini engellemeye çalışıyorlar. Bu ülkenin geleceği, birleşik mücadele için umuduz” dedi.

Bulut’un ardından söz alan İl Eşbaşkanı Erdal Avcı da ‘güvenlik önlemleri’ gerekçesiyle parti binalarını 24 saat boyunca izleyen ve takip altına alan devletin Diyarbakır’da Ankara’da ve Suruç’ta katliamları nasıl önlemediyse bugünde İzmir’de önlemediğine dikkat çekti. Katilin kontra olduğunu ve özel olarak yetiştirildiğine dikkat çeken Erdal, “Bu ülkenin sistemi katil olmuş. Fakat biz bu faşizmi döktüğü kanda boğacağız” ifadelerinde bulundu.

Eylemde Birleşik Mücadele Güçleri adına Burcugül Çubuk konuştu. Çubuk AKP-MHP Ergenekon faşizminin kendi silahıyla milis güçlerini örgütlediğini vurgulayarak, “HDP’yi bu faşist katil sürüsüne bırakmayacağız. Bunu Birleşik Mücadelemizle yeneceğiz” dedi. Gezi eylemlerinde katledilen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ise “Dün çığlık attım analar ağlamasın dedim. Bizim çocuklarımızdan elinizi çekin. Anaların, rengi, dini, ırkı yok” diye yaşanan katliama tepki gösterdi.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ise olay yerinden kelepçesiz bir şekilde çıkarılan faşist saldırganın polisin ‘şefkatli kollarıyla’ dışarı çıkarıldığını söyledi. “Attığımız her adımda GBT ile sürekli kontrol ve takip halindeyiz” diyen Hüda, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Peki ne oldu da İzmir’de elini kolunu sallayarak bir katil bizim binamıza girebildi. Kapıda sivil polisler varken bu kişi içeriye gönderildi.  Katilin ÖSO’nun silahlarıyla eğitim kamplarında fotoğrafları var. Katilin, tecavüzcünün ortak sembolü var. Hepsinin geldiği ortak merkez aynı. Artık seçim hak getire. İstifa etmeleri bile onları kurtaramayacak. Seçime gidemiyorlar. Seçime gidebilmeleri için 7 Haziran- 1 Kasım kaosunu planlıyorlar. Bu planlara karşı örgütlü, bilinçli adımlar atarak kötülüğün iktidarını def edeceğiz.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Esengül Demir de Deniz’in siyasi cinayete kurban edildiğini vurgulayarak, “ Siyasi cinayetler derin dehlizlerde organize edilir. Dolayısıyla Türkiye’de yeni bir sürecin başlangıcını yapmaya çalışan iktidarın organizasyonu ile karşı karşıyayız. Bizler Kürtlerle ve diğer halklara ortak mücadele ittifakını oluşturarak mücadeleyi yürüteceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından alanda 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi. Yapılan eylemin ardından kitle sloganlarla alandan çıkış yaparken polis kitleye saldırdı. Yapılan saldırılarda en 4 kişi gözaltına alındı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu