Güncel

HDP Kadın Meclis’i İzmir’de çalışmalarını sürdürüyor

"Kadınlar İçin Adalet" kampanyası altında yürütülen "Kadın Yoksulluğuna Hayır" çalışması kapsamında HDP Kadın Meclisi İzmir'de kadınlarla bir araya geldi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, “Kadınlar İçin Adalet” kampanyası  çalışmalarına başladı.

Kadın Meclisi  “Kadın Yoksulluğuna Hayır” çalışması kapsamında İzmir’de kadınlarla bir araya geldi. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Milletvekili Züleyha Gülüm, Devrimci Parti Eş Genel Başkanı Elif Torun, Kadın Koordinasyonu üyeleri Feray Mertoğlu, Semiha Şahin, Berna Çelik, Medya Yüksel’in de aralarında bulunduğu heyet, ilk olarak HDP Karşıyaka İlçe Örgütü binasında müzisyenlerle buluştu.

Söz alan Meclis Sözcüsü Başaran, salgınla birlikte artan ekonomik kriz ve yoksulluğun kadınlara yansımasını yerinde tespit etmek ve çözüm olabilmek için birebir görüşmek istediklerini aktardı. Program kapsamında farklı alanlardan kadınları dinleyeceklerini belirten Başaran, tespit edecekleri sorunları ise Meclis’te dile getireceklerini söyledi.

Görüşmede müzisyenler de pandemi döneminde yaşadıkları sorunları heyetle paylaştı. Kovid-19 tedbirleri kapsamında çalıştıkları yerlerin kapalı olması nedeniyle ekonomi ve güvenceden yoksun bırakıldıklarını söyleyen müzisyenler, “Kriz ve felaket günlerinde ilk olarak bizim sektörümüz kapatılıyor.

Bu nedenle de ilk gözden çıkarılan müzisyenler ve kadınlar oluyor. Pandemi döneminde de böyle oldu. İşimizi yapamadığımız için psikolojik ve ekonomik olarak yıprandık. İntihar eden arkadaşlarımız oldu. Kendi imkanlarımızla ayakta kalmaya çalışıyoruz ama durumumuz gerçekten çok vahim” dedi.

Müzisyenler son olarak taleplerinin Meclis gündemine taşınmasını ve çözüm üretilmesini istedi.

Heyet, daha sonra Bayraklı’da parça başı tekstil işi yapan kadınlarla bir araya geldi. Burada da kampanyanın amacını kadınlara aktaran heyet, kadınların sorunlarını dinledi.

Bir depoda güvencesiz parça başı çalışan kadınlar, geçimlerini dikilen ürünlerde kalan ipleri temizleyerek sağladıklarını ve temizlenen 100 ürün karşılığında sadece 10 TL kazandıklarını aktardı. Kayıt dışı çalıştırıldıkları için emekli olamayacaklarını ifade eden kadınlar, “Üstelik parça başı işleri düzenli olmuyor. Bazen iş olmayabiliyor. Bu yüzden düzenli gelirimiz de yok. Pandemiyle birlikte işlerimiz daha da azaldı” diye belirtti.

Heyet daha sonra Menemen ilçesindeki Ahıdır Mahallesi’ne geçerek, burada yaşayan Romen kadınlarla bir araya gelerek, sorunlarını dinleyecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu